Kapat

YKS ve TYT ile Gelen Yenilikler

YKS ve TYT ile Gelen Yenilikler

Bildiğimiz üzere daha öncelerinde YKS ve TYT sınavları yerine YGS ile LYS sınavları bulunmaktaydı. İlk seferde hazırlanmış olduğumuz YGS sınavında istenilen baraj puanı 180 derecelendirmesini aldığımız zamanda LYS sınavına girmeye hak kazanabiliyorduk. YGS sınavında karşımıza çıkan konular Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilimleri dersleri bulunuyordu. Bunlara düzenli şekilde hazırlandığımız zamanda sınavı kolaylıkla kazanabiliyor ve LYS sınavına girmeyi hak edebiliyorduk. Peki sürekli olarak ÖSYM başkanlığının değiştirmiş olduğu bu sınav sistemi öğrencilerine hangi yenilikler sunuyor? YKS sınav sisteminde yer alan konular daha önce girdiğimiz YGS sınavı ile aynı derecelendirmede bulunuyor. Yani tekrardan aynı konulara hazırlayan öğrenciler bulunmakta olan yeni sistemde geçiş hakkı kazanabilirler. Burada sadece belli başlı olan ana kuralların belirlenmesi göze hitap ediyor.

YKS ve TYT İle Gelen Yenilikler

YKS, sınavın en büyük avantajlarından bir tanesi olan durum ise adaylar girdiği sınavlarda elde etmiş oldukların puanlama sisteminin 2 yıl boyunca geçerli olmasıdır. Yani öğrenciler kazandıkları puanlarını ilk seneden tercih vermeyerek ikinci senede tercih verme hakkına sahiptir. Daha YGS sınavında bu durum söz konusu değildi. Sadece ilk yılda kazandıkları puanları değerlendirdiklerinde istedikleri bölüm hakkında tercih verme şansları bulunuyordu. Fakat yeni müfredat bilgileriyle öğrenciler 2 yıl boyunca sistemde bulunan puanlarını saklayabilir, aynı zamanda bölüm tercihi içinde kullanabilmektedir. Sınav sabah saatlerinde olacaktır. İlk aşamaya giren öğrenciler basit bir test uygulamasından geçtikten sonra 2 saat arayla ikinci aşama olan TYT sınavına gireceklerdir.

İkinci Aşama Nasıl Olacak?

İkinci aşama kısmını da aslında kafamızda fazla büyütmemiz gerekiyor. Çünkü genel bir değerlendirme yaptığımız zamanda ikinci aşamayı LYS sınavı gibi düşünebiliriz. LYS sınavında geçerli olan sınav esas kuralları bu sistem içinde geçerli olacaktır. Kullanıcılar bir konu hakkında testler çözdükleri zamanda sadece o ders hakkında puan alabiliyor. Yani eşit ağırlıkçı bir kişi sayısal sınavlarına odaklandığında sistemde kazandığı puan hangi derste ne kadar net yapmış ise o alanda puanlandırması yapılıyor. Aynı zamanda Türk dili ve edebiyatı, matematik ile coğrafya sınavlarını çözen kullanıcılar her soru için 2 dakika harcayabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir