Kapat

YKS TYT Kaç Oturumdan Oluşacak?

yks-kac-oturum

Daha önceleri üniversite hazırlık sürecinde girmiş olduğumuz YGS ve LYS sınavları iki tane oturumdan oluşmaktaydı. Birinci oturumda giriş yapmış olduğumuz YGS sınavında 180 puanı aldığımız zamanda ikinci oturum olan LYS sınavına girmeye hak kazanabiliyorduk. Baraj altında kalan bireylerin bir sonraki yılda sınavlara tekrardan hazırlanmaları gerekiyordu. Yeni değişen müfredatla birlikte YGS yerine YKS LYS yerine de TYT sınavı geçmiş bulunuyor. ÖSYM başkanlığının daha önce yapmış olduğu açıklamalarıyla birlikte müfredata giren yeni sınav sistemleri öğrencilerini ilk yıl bu dönemde alacak. Sınava girecek olan ilk adaylarda bazı sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliyor. Fakat burada unutmamaları gerekiyor ki daha önce sınavlarda karşımıza çıkan konularla aynı derecelerde karşımıza çıkacaktır. Yani farklı konular ve içeriklerle karşımıza gelmeyecek. Buda kendilerinin bu sınavda daha iyi puan almalarına olanaklar sağlıyor.

Sınav Oturumları Nasıl Olacak

YKS sınavına girecek olan adaylar kendilerine verilmekte olan soru tutarlarına göre 180 puanı aldıktan sonra ikinci aşamaya geçmelerine hak kazanacaklardır. İkinci oturumda öğrencilerin karşısına çıkacak olan TYT sınavı ile olan bağlantıları 2 saat aralıklarla yapılacaktır. Öğrenci adayların girmiş oldukları birinci sınavdan sonra 2 saat arayla istedikleri yerlerde zaman harcayarak sınav stersini atlatabilirler. İkinci aşamaya geçecek olan adaylar yine aynı şekilde birinci oturumda giriş yapmış oldukları okullarda ikinci oturumlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu durumda zamandan daha da fazla yararlanma fırsatları sunulmaktadır. İkinci sınavda karşınıza çıkan konularda Türk dili ve edebiyatı, matematik ve coğrafya çözecek olan kişilere soru başına 2 dakika verilmektedir. Eğer bütün konuları çözmek isteyen bireyler var ise soru başına 1 dakika süre ayırmaları lazım.

Adaylar Testlerden Sonra Ne Yapmaları Gerekiyor?

YGS ve LYS sınavlarına giriş yaptığımızda önümüze sunulan sınavları çözebilmemiz için bizlere belli bir süre verilmekteydi. Yine aynı şekilde bu iki sınav içinde soru başına ayrılmakta olan süreler bulunmaktadır. Fakat burada esas nokta sınavlarını bitiren kişiler istedikleri zamanda salondan ayrılabiliyorlar. Önceleri 1,30 saatleri dolmayana kadar sınav yerinden ayrılmalarına olanaklar sağlanmıyordu. Fakat değişen kurallar içerisinde kendileri sınavları bitirdikleri anda çıkabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir