Kapat

TYT-YKS Sınav ve Sonuç Tarihleri

yks-sinav-sonuclari

ÖSYM tarafından alınan kararla üniversiteye giriş sınavlarında değişikliğe gidilerek YGS-LYS yerine TYT-YKS sistemi getirildi. TYT-YKS sınavları için en çok merak edilenlerden biri günler oldu. LYS oturumlarının farklı zamanlarda yapılıyor olmasıyla beraber YKS’de bu durum ortadan tamamen kaldırılarak farklı zaman dilimlerine yayıldı. Üniversite adayları, aynı gün içerisinde birden fazla oturuma girebilme olanağına sahip olmalarıyla beraber, YKS’ye giriş için TYT’de belirlenen baraj puanı geçmiş olma zorunluluğuna da sahipler.

TYT-YKS Sınav Saatleri

TYT ve YKS için sınav tarihlerinin olduğu kadar sonuç tarihleri de merak edilenler arasında yer almaktadır. Üniversite adayları için sonuçların açıklanması için belirli bir tarih belirleyen ÖSYM, aynı zamanda sonuçları her yıl olduğu gibi resmi sitesinden yayınlayacak.

TYT sınavı 30 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olmakla beraber, saat 10.15’de başlayacak. Sınav sonuçlarının açıklanması ise 31 Temmuz 2018 tarihinde olacak.

TYT sınavının ardından YKS’nin ikinci oturumuna girecek olan üniversite adayları, YKS’ye 1 Temmuz 2018 tarihinde katılım sağlayacaklar. Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri’ni kapsayan YKS sınavları, saat 10.15’de başlayacak. Yabancı Dil oturumları da aynı gün içerisinde tamamlanacak olmakla beraber saat 15.45’de başlayacak.

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih 31 Temmuz 2018 olarak belirlenmiş durumda. İki oturuma da katılacak olanlar, puan ve sıralamalarıyla beraber üniversitelere başvuru yapabilme şansına sahip olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir