Kapat

TYT Soru Dağılımları Hakkında Net Bilgiler

tyt-soru-dagilimlari

TYT’de başarılı olmak, beraberinde üniversite girişinin ikinci adımı olan sınavda avantajlı olabilmeyi getirmektedir. TYT soru dağılımlarının doğru bilinmesi, doğru hazırlık yapabilmeyi ve bununla bağlantılı olarak başarılı olabilmeyi getirir. TYT soru dağılımları içerisinde ağırlık verilecek olan derslerin önemi bir hayli yüksektir. Standart sapma değerleriyle beraber her dersin sorularının gözden geçirilerek çözülmeye çalışılması daha yüksek net ve puan elde edebilmeyi sağlar.

TYT Soru Dağılımları Nasıl Yapılır?

TYT, kapsamlı bir sınav olduğundan dolayı tüm dersleri içerir. Her dersin kendi içerisinde sahip olduğu puan seviyesi farklılık göstermekle beraber temel olarak Türkçe ve Matematik soruları ön plandadır.

  • Türkçe 40 Soru
  • Matematik 32 Soru – Geometri 8 Soru
  • Tarih 5 Soru – Coğrafya 5 Soru – Felsefe 5 Soru – Din Kültürü 5 Soru
  • Fizik 7 Soru – Kimya 7 Soru- Biyoloji 6 Soru

Üniversiteye girişin ilk oturumu olan TYT’de soru dağılımlarının genel olarak yapılıyor olmasıyla beraber, verilen cevaplara yönelik olarak puan dağılımları gerçekleştirilir. Öncelikli olarak içerisinde yer alınan gruba göre soruların cevaplanmasıyla beraber, YKS sınavı için gerekli olan avantajın elde edilebilmesi mümkün hale gelir. TYT soru dağılımlarının ön planda tutularak yapılacak olan hazırlık süreci sayesinde sınavda beklenen sonuçların elde edilebilmesi kolaylaşır. TYT soru cevaplandırmalarına yönelik olarak sözel, eşit ağırlık veya sayısal gruplarında YKS’ye giriş yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir