Kapat

TEOG Yerine Gelen Sistem Açıklandı!

Teog Yerine Gelecek Yeni Sistem

Hatırlayacağınız üzere eğitim – öğretim yılının açılması ile Cumhurbaşkanın TEOG sınavının yanlış olduğu değerlendirmelerinde  bulunmuştu. Bunun ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçerek hemen TEOG sınavını kaldırmıştı. Daha sonra birçok sistemi Başbakanlık yada Cumhurbaşkanlığına sunmasına rağmen hiçbiri kabul görmemişti. Ancak dün yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanının bugün liseye giriş sınavını açıklayacağını yada sınavsız liselere geçiş olacak mı? bunu bizlere açıklayacaktır. Öğrendiğimiz kadarı ile sizlere bugün yeni sistemin tüm detaylarını, iyi veya kötü taraflarını anlatacağız.

Adrese En Yakın Okula Yerleştirilecek

Milli Eğitim Bakanı açıklamasında adrese dayalı liselere yerleştirme yapılacağını duyurdu. Öğrenciler 5 tane okul seçebilecek. Bu tercihlere göre temmuz ayında yerleştirmeler yapılacak. Hiçbir öğrenci istemediği okula gitmeyecek. Tercihlerine göre yerleşecekler.

Tüm liseler fen lisesi ayarlarına çıkarılacak. Tüm okullar aynı noktaya getirilecek. Bunun dışında nitelikli iyi okullar ise öğrenciler merkezi sınav ile giriş yapılacak. Bu okulların sayısı tüm Türkiye genelinde yaklaşık 600 okul olacak. Hangi okullara öğrencilerin sınavla alınacağına Mayıs ayında açıklanacak. Bu okula girmek isteyen öğrenciler gönüllü olarak sınava girebilecek. Eğer sınava girer ve istediği puanı alırsa bu okullara girme şansı olacak. Şimdi yeni sınavda kaç soru olacak, 8.sınıflar ne zaman sınava girecek gibi sorular aklınıza gelebilir. Onları da cevaplayacağız.

Liseye Geçişte Yeni Sınavın Özellikleri

  • Sınava girmek istemeyen öğrenciler ki yaklaşık öğrencilerin %90′ u olacak. Bu öğrencilere bilgisayar karşısına geçip 5 okul tercihinde bulunacak. Öğrenci bu 5 okuldan birine yerleştirilecektir. Kimse istemediği okula gitmek zorunda kalmayacak. Öğrenciler bu sayede sınav stresi yaşamayacaklar. Yani bir nevi adrese dayalı liseye geçiş olacaktır.
  • Kalan %10′ luk öğrenci dilimi ise MEB tarafından yapılacak merkezi sınava alınacak. Bu sınav ile öğrenciler Proje okullarına ya da Fen Lisesi türündeki okullara alınacaktır. Bu sınava sadece isteyen öğrenciler girebilecektir.
  • Sınavla girilebilecek liseler Mayıs ayında belirlenecek. Bu liselere girmek isteyen öğrenciler bu sınava da girmek zorunda.
  • Sınav ne zaman yapılacak sorusunun da tam tarihi belli olmasa da açıklamada Haziran ayının ilk hafta sonu olacağı yöndeydi.
  • Merkezi sınavda 60 soru olacak. Bu sorular genellikle 8. sınıf müfredatından gelecek. Yani 6 ve 7. sınıf konularından da soru çıkabilecek. Ancak sorunun ağırlı gelecek kısmı 8.sınıf müfredatı olacaktır.
  • Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşacak. Toplam da 60 soru gelecek. Öğrencilere 60 soru için 90 dakikalık bir zaman verilecektir. Sınavda çıkacak soruların hangi derslerden geleceği konusunda henüz bir netlik yoktur.

Yeni Sınav Sistemi Hakkında Yorumumuz

Eskiden öğrenciler 2 sınava giriyor ve sınav stresi belki daha az oluyordu. Şimdi isteyen öğrenciler sınava girecek deniliyor ancak bu durum daha stresli farkında değiller mi?

Hangi öğrenci Fen lisesine gitmek istemez?

Hangi veli çocuğu Fen lisesine gitsin diye daha fazla ders çalışmasını istemeyecek?

Aileler oh rahatladık istediğimiz liseye gidebileceğiz mi diyecek yoksa çocuğunun %10’luk dilime girmesi için daha fazla mı çaba harcayacak?

Yani söylemek istediğimiz sınav stresi belki de eskisinde daha çok olacak. Ancak sınavda soru sayısının düşmesi ile birlikte kapsam geçerliği de düşecek. Tüm bu etmenleri göz önüne aldığımız da halen sınav olduğu için eski sistemin daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Eğer hiç sınav olmasaydı, bu sistemi düşünebilirdik.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir