Kapat

Tarih Çalışma Taktiği

Özellikle sayısal zekaya sahip arkadaşların, ezber yeteneği zayıf olanların zorlandığı sözel derslerden biri olan tarih dersi için sizlere küçük bir taktik sunacağız. Bu taktik sadece sınavlara yöneliktir. Tarih çalışma taktiğini uyguladığınız zaman başarı da beraberinde gelecektir. Bu taktiğin sadece sınavlara yönelik olmasının temelinde biraz ezbere dayalı olmasından kaynaklanıyor. Ezber dediysek de hemen korkmayın. Çünkü ezberi çok kötü olanlar dahi bu taktik sayesinde ezber yapabiliyorlar.

Tarih Çalışma Taktiği

Öncelikle bu taktik her konuda uygulanmayabilir. Ancak birçok konuda bu taktiği uygulayabilirsiniz. Taktiğimiz için küçük bir kağıt alıyoruz. Her iki yüzü de boş olmalıdır. İlk yüzüne tarihle ilgili bir soru yazıyoruz. Örnek verecek olursak; İstanbul’u kim fethetti? Daha sonra kağıdın diğer yüzüne de cevabını yazıyor. Bu şekilde konu ile ilgili her şeyi yazıyoruz. Sadece kısa sorular olmak zorunda değildir.

Son olarak tüm soruları hallettikten sonra, soru yüzük açık şekilde kağıtları önümüze koyuyoruz ve aralarından bir tane çekiyoruz. Çektiğimiz kağıttaki soruyu okuyor ve cevaplıyoruz. Daha sonra cevap tarafına bakıyoruz, eğer doğru ise bunu artık ayırıyoruz. Eğer yanlış ise yanlışların olacağı bir yere ayırıyoruz. Tüm sorular bittikten sonra yanlışlar köşesindeki soruları tekrar cevaplıyoruz. Yine yanlış yaptığımız olursa tekrar ayırıp cevaplandıracağız. Böylece tüm soruları cevaplandırınca göreceksiniz ki birçok bilgiyi öğrenmiş olacaksınız. Ara ara bu şekilde konuyu tekrar ederseniz sınavdan yüksek not almanız mucize olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir