Kapat

Son 1 Ayda KPSS Nasıl Çalışılmalı

 

 

KPSS yaklaştıkça streste doğal olarak artmaya başlıyor. Ancak bu dönemde stresi en düşük seviyelere indirerek gerçekten başarılı olabilirsiniz. Adayların birçoğu son 1 ay içerisinde yaptıkları çalışmalar sayesinde sınavda ciddi anlamda başarı oranlarının yükseldiğini kaydetmişlerdir. KPSS son 1 ay için güzel bir ders çalışma programı oluşturarak hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmanız mümkündür. Bu süreçteki bilgiler hem hafızanızda daha iyi yer edinecek hem de unutma ihtimaliniz daha az olacaktır. Peki son KPSS ‘de son 1 aya nasıl çalışmalıyız?

Düzenli Deneme Sınavları

 

Bu işin belki de en can alıcı noktalarından biri de deneme sınavıdır. Son 1 ay içerisinde girmişken mutlaka her gün 1 adet deneme çözmelisiniz. Örnek verecek olursak eğitim denemesi 80 dakika ve genel yetenek genel kültür denemesi 130 dakika olduğunu düşünürsek en fazla 210 dakika içerisinde denemeleri bitireceksiniz. Yani ortalama her gün dört ya da dört buçuk saat ayırıp hem denemeleri çözer hem de analizini yaparsanız. Deneme sonuçlarını not alarak kendinizi görüp ona göre çalışmalar yapabilirsiniz. Mesela matematik netleriniz sürekli olarak 15 geliyorsa buna çalışmanız gerektiğini anlayacaksınız ya da ilk denemelerde diyelim vatandaşlık dersinde 8-9 net yapıp son denemelerde 5-6 nete düşmüşseniz bu size artık tekrar etme vaktinizin geldiğini söyleyecektir. İşte bu yüzden deneme sonuçlarını her dersi ayrı olacak şekilde yapmanız sizin için iyi olacaktır.

Düzenli Konu Tekrarları

 

Belki de hemen hemen herkesin dilinde olan konu tekrarlarını okumayacak ya da kulak ardı edeceksiniz. Emin olun birçok öğrenci konu tekrarlarını kulak ardı ettiği için kaybediyor. Mesela klasik diye tabir ettiğimiz tarih, vatandaşlık gibi dersler tekrar edilmeyince unutuluyor ve netlerimizin düşmesine sebep oluyor. Bu yüzden mutlaka belirli aralıklarla tekrarlarınızı yapmalısınız.

Genel Tekrar Videoları

 

Aslında size belki son günlerde çok fazla net yaptırabilecek bir nokta genel tekrarlardır. Youtube gibi platformlarda ya da ilerleyen günlerde sitemizde göreceğiniz genel tekrar videolarını mutlaka izlemelisiniz. Özellikle öğretmenlerin can alıcı noktalara değinmesi sizlere sınav anında daha fazla net yaptıracaktır. Bu videoları özellikle son 1 hafta içerisine girerken izlemeli ve küçük notlar alarak tekrar edebilirsiniz. Çünkü son 1 haftada artık soru çözmek sizi çok ileri götürmeyeceğinden bu tarz videolar netleriniz artmasını sağlayacaktır.

Son olarak toparlamak gerekirse KPSS son 1 ay nasıl çalışmalı sorusuna biraz yanıt aradık ve gerekli önerilerde bulunduk. Bu dediklerimiz daha önce birçok kişi tarafından denenmiş ve kesinlikle etkilerini görmüşlerdir. KPSS süreci yıpratıcı bir süreç olduğu için daha emin adımlarla ilerleyip panik yapmamanız gerekiyor. Çalışmalarını aksatmadan düzenli olarak devam ederseniz bu işin sonunda hayalinize kavuşan siz olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir