Kapat

Sınavlarda Hangi Değişiklikler Oldu?

sinavlarda-hangi-degisiklikler-oldu

YKS ve TYT sınavlarında bireylerin daha rahat bir şekilde hazırlanmaları için belli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere baktığımız zamanda öğrenciler kendileri için büyük bir sıkıntı yaşatmaktadırlar. Fakat burada sıkıntı yapacağınız herhangi konu söz konusu değildir. Çünkü daha önce girmiş olduğunuz üniversite sınavlarının daha da basit hale getirilmiş hali olarak belirlenmiştir. YGS ve LYS sınavlarının iki oturumdan oluşması YKS ve TYT içinde geçerliliğini korumaktadır. Öğrenci adayları ilk seferde girecekleri olan YKS sınavında basit sorularla karşı karşıya geleceklerdir. Bunları çözen bireyler ikinci aşama olan TYT sınavına girmeyi hak edebilecekler. En çok merak edilen konular arasında bulunan ise aradaki saat farkının ne kadar olacağı sorular olmuştur. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YKS ve TYT sınavları arasında 2 saatlik bir süre sınırlaması olacaktır.

Sınavlarla Birlikte Gelen Değişiklikler

YKS ve TYT sınavlarında bireyleri en çok memnun eden özellik ise kullanıcıların elde etmiş oldukları puanlarını 2 yıl boyunca kullanabilmeleri olmuştur. Bireyler istedikleri zamanlarda bu iki sınavdan birinden kazandıkları puanları bir sonraki yıla saklayabiliyorlar. Buda kendilerine büyük bir avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda birinci sınavdan yüksek olan bireyler ikinci sınavdan daha düşük puan almaları durumunda yüksek almış oldukları puan türü devreye girmektedir. Yani bireyler bir sonraki yıla devir etmiş oldukları puanları kaybetmiyorlar. Tabi bunun için öncelikle sınava hazırlanmanız ve sınav sürecinde belirlenmekte olan kuralları yerine getirerek baraj puanını geçmeni gerekecektir.

Zaman Kısıtlaması Nasıldır?

Süreye teknik anlamda baktığımız zamanda sorular azaldığı için artmaktadır. Süre yükselmesi konusunda bireyler 3 alan dersinde soru başına 2 dakika ayırabiliyorlar. Fakat diğer dersleri de çözeceğim diyen adaylar normal prensiplere göre soru başına tekrardan bir dakika olacak şekilde ayarlamalarını yapmaları gerekiyor. İkinci aşamada kullanıcılara tek bir tane kitapçık verilmektedir. Bu kitapçık içerisine bireylere sorulacak olan ana kurallar belirlenip soru detayları kitapçık da olacaktır. Süreleri düzenli şekilde kullanan kullanıcılar süreden elde etmiş oldukları kazançlarla daha önce çözemedikleri sorulara geri gelerek soru çözebiliyor. Aynı zamanda karışık olarak diğer derslerinde sorularını çözebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir