Kapat

Sınav kaygısı; sınava hazırlık sürecinde içsel (duygu ve düşüncelerimiz ) veya dışsal (çevrenin beklentileri, çalışma ortamı v.b.) sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve öğrencinin başarısını engelleyen endişe durumudur.

Sınava yüklenen anlamların büyüklüğü, başkalarıyla kıyaslanma ve yeterince hazırlanamama düşüncesi gibi etkenler başarısızlık korkusu yaratarak sınav kaygısına sebep olur. Bu durum, özellikle sınav öncesinde aşırı terleme, mide bulantısı, el-ayak titremesi, baş ağrısı, sırt ağrısı gibi fiziksel etkilerin yanı sıra endişe, aşırı stres, uyuyamama, iştahsızlık, sinirlilik, duyarsızlık gibi ruhsal etkilerle kendini gösterir.

Başarılı olma isteğinin hoşgörüsüz biçimde aşırı hırsa dönüşmesi, sınava amacı dışında adeta ölüm- kalım meselesi gibi büyük anlamlar yüklenmesi ve anne-babanın olası başarısızlık durumunda öğrenciye karşı hoşgörüsüzlüğü ve büyük beklentilere girmesi sınav kaygısına sebep olan en büyük etkenlerdir.

Sınav öncesinde ve hazırlık sürecinde;

Aşırı heyecan, terleme, mide bulantısı, titreme gibi fiziksel şeyler yaşıyorsanız;
Aşırı endişe duyuyor,’’başaramamam’’ düşüncesiyle sınavla ilgili ayrıntılara, derslere ilginizi kaybetmiş duyarsızlaşmışsanız, çalıştığınız halde başarısız olacağınızı düşünüyorsanız ve çevreden ailenizden gelebilecek tepkiler sizi korkutuyorsa muhtemelen sınav kaygısını yaşıyorsunuzdur.

Sınav kaygısıyla nasıl baş edebiliriz?

  • Bu sınavın sonucunda sizin değerinizde bir azalma ya da artma olmayacak. Siz yine siz olacaksınız ve değerlisiniz. Bunu sakın unutmayın. Bu sebeple sınavı ölüm-kalım meselesi haine getirmeyin. Başarıya odaklanın bunu isteyin; ama başarısız olduğunuzda hayatın sonu gelecekmiş gibi düşünmeyin.
  • Kendinize güvenin. Konu tekrarı ve soru çözümü şeklinde düzenli bir çalışma yaptığınız sürece başarılı olursunuz. Çalıştığınız sürece başarısızlık ihtimalini düşünmenize gerek yok.
  • ‘’El alem ne der’’ düşüncesine kapılmayın. Önemli olan çevrenizin değil sizin ne düşündüğünüz ve hissettiğinizdir.
  • Sınavda başarılı olmak birinci amacınız olsun; ama tek amacınız olmasın.
  • Kendinize ders konusunda aşırı yüklenmeniz kaygınızı arttırır motivasyonunuzu düşürür. Ders çalışmanın yanı sıra size keyif veren dinlendiren etkinliklere de zaman ayırın. Ancak buna ayıracağınız süre, derslerinizi engelleyecek kadar olmamalı.
  • Kendinize karşı hoşgörülü, sabırlı olun. Ailenizden de bunu rica edin. Hedeflediğiniz başarıya birden ulaşmak mümkün olmaz. Bu yüzden hedefinizi küçültün. Örneğin; ulaşmak istediğiniz puana, mevcut puanınızı onar puan arttırarak ulaşmayı planlayın.
  • Beslenmenize dikkat edin. Kola, kahve gibi kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi kaygıyı arttırabilir, gergin hissetmenize sebep olabilir. Buna karşın vitaminli içecekler sizi rahatlatarak kaygınızın azalmasına yardımcı olabilir. Unutmayın ki aşırı endişe bağışıklık sistemini zayıflatarak sizi hastalığa karşı dirençsiz bırakabilir.
  • Sınav sonrası olabilecek şeyleri şimdiden düşünmeyin; sınav sonrasına bırakın.
  • Sınav sırasında aşırı heyecanlanıp dikkatiniz dağılırsa kitapçığınızı bırakıp arkanıza yaslanın. Gözlerinizi kapatın ve derin nefes alıp verin. Beş dakika boyunca bunu tekrar edip sınava öyle devam edin. İşe yaradığını göreceksiniz. J
  • Başarısızlıktan korktuğunuzda, daha önce başardığınız işleri düşünerek özgüveninizi besleyin. Kendinize moral verin . J

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir