Kapat

Ortaokul Takdir Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Okulların kapanmasına az bir zaman kaldığı zaman tüm öğrencilerin aklında acaba takdir alabilecek miyim gibi sorular oluşmaya başlıyor. Öğrenciler takdir hesaplaması nasıl yapılır sorusuna çevrelerinden çeşitli yanıtlar alsalar da genellikle yanlış ve hatalı bilgiler ediniyorlar. Hatta bu yarışa artık velilerde giriyor ve velilerde takdir hesaplama işlerine giriyor. Bu yüzden şimdi yazılanları okuyup bu konu hakkında yeterli bir bilgi birikimine ulaşabilirsiniz.

Takdir Belgesi için Gerekli Şartlar

Çocuklarımız öğrencilik yaşantısında takdir almaya 5. Sınıftan itibaren başlar yani ortaokuldan itibaren başlamaktadır. 5,6,7 ve 8. Sınıfta öğrencinin dönem sonu puanları eğer 85 ve üzeri ise yani 85-100 aralığında ise dönem sonunda çocuğumuz takdir belgesi alacaktır. Tabi Türkçe ders başarı puanı yani dönem sonundaki Türkçe ders başarısının da 55 ve üzerinde olması gerekiyor. Bunun yanında öğrencimizin hiç zayıfının olmaması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı zaman öğrencimiz takdir belgesi alabilir.

Not ile Puan Arasındaki Fark Nedir?

Geçtiğimiz yıllarca öğrencinin notuna göre takdir belgesi verilirken artık öğrencinin aldığı puanlar üzerinden değerlendirme yapılıp takdir belgesi veriliyor. Not dediğimiz sistemde öğrenciler 1,2,3,4,5 sayılarından oluşan bir sistemde değerlendirilirken puan sisteminde ise öğrenciler 0 ile 100 puan arasında değerlendirilmektedir. Bu puanların bir not karşılığı olmasına rağmen takdir belgesi hesaplarken puanları kullanmaktayız. Milli Eğitim Bakanlığı takdir hesaplamasını puan üzerinden yaptığı için kendinize referans almanız gereken nokta puanlardır.

Takdir Belgesi Hesabı Nasıl Yapılır?

Derslerden aldığımız puanı ve dersin ders saatlerini çarptıktan sonra tüm puanları toplayıp, ders saatine böldüğümüzde 85 ve üzerinden bir sonuç çıkıyorsa takdir alabiliriz. Örnek verecek olursak Türkçe dersinden 82, matematik dersinden 90 ve fen bilimlerinden 94 aldınız. Türkçe dersi 5 saat, matematik dersi 5 saat ve fen bilimleri dersinin de 4 saat olduğunu varsayarsak,

82×5 + 90×5 + 94×4 = 1236 yapar ve toplamda 14 ders saati olduğu için bu sayıyı 14 ders saatine bölersek 88.2 gibi bir puan karşımıza çıkar. İşte bu puan öğrencimizin dönem sonu puanı alacak ve 85’in üzerinde bir puan olduğu için takdir alacaktır. Burada çok uzamaması adına sadece 3 ders üzerinden örnek verilmiştir. Siz bu hesaplamayı tüm dersler için yapacaksınız.

“Ortaokul Takdir Hesaplaması Nasıl Yapılır?” üzerine 1 yorum

  1. Bran says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir