Kapat

Okulu Bırakıp Teknoloji Milyarderi Olmuş 5 şanslı İsim

Kişilerin hayatında eğitim önemlidir. Seçilen alanda ilerlemek, belli noktalara gelebilmek için eğitim alınması gerektiği tartışılmaz ama eğitimlerini yarıda bırakarak da bir yerlere gelebilmiş hatta milyarder olabilmiş kişilerin hikayeleri de mevcuttur. Kimse eğitimi boş verin demiyor ama biz yine de okulu bırakıp teknoloji milyarderi olmuş 5 şanslı isim arasında kimlerin olduğunu ve hikayelerini görelim.

 

1.Microsoft’un kurucusu, Bill Gates

 

Harvard kolejindeki eğitimini henüz ilk yılındayken bırakan Bill Gates Microsoft’u kurmak için çalıştı.1975 yılında terk ettiği okuluna 2007 yılında bir diploması olmadan, konuşma yapmak için geri döndü ve başarısından ötürü Harvard’dan bir onur madalyası aldı. Sadece 100 dolarla işe başlayan Gates’in şu an için 80,5 Milyar doları olduğu söyleniyor.

 

 

 

 

2.Apple’ın kurucusu, Steve Jobs

 

Bir aileye evlatlık verilen Jobs’a Steve adı verilmiş. 1972 yılında Oregon eyaletindeki Reed Üniversitesine başlamış ama ailesinin bütün gelirini onun eğitimine harcadıklarını anlayınca ilk dönemin ardından okumayı bırakmıştı. Buna rağmen hala kampüsteki birkaç dersi takip etmişti. Bu öğrendikleri daha sonraları çıkardığı Mac bilgisayarlardaki yazı fontlarını oluştururken çok işine yaramıştı. Bir garajda başlayan macerası onu bugünün bilgisayar devi olmaya kadar getirmiş bulunuyor.

 

3.Oracle’ın kurucusu, Larry Ellison

 

Microsoft’tan sonra dünyanın ikinci büyük yazılım şirketi olan Oracle bugün 120.000’den fazla çalışanıyla 145 ülkede hizmet vermektedir. O da bir evlatlıktı ve onu evlat edinen annenin ölümünden sonra üniversite hayatının 2. yılında iken bırakmıştı. Daha sonra Chicago Üniversitesi’ne girmiş ama buradan da ayrılmıştı. Farklı iş dallarında çalıştıktan sonra nihayet 1982’de Oracle Systems Corporation’u kurmuş ve kısa sürede yükselmişti. Şu an 46 milyar Dolarlık serveti ile dünyadaki en zengin 15 işadamının içinde yer alıyor.

 

  1. Facebook’un kurucusu, Mark Zuckerberg

 

Henüz 10 yaşındayken ilk programını yazmış olan Zuckerberg Harvard Üniversitesi’nde okurken facemash.com adında bir site kurdu. Bu sitede okuldaki en güzel, yakışıklı öğrencileri seçiliyordu. Site için öğrenci fotoğrafları bulmaya çalışırken üniversitenin veri tabanını hacklediği saptanmış, disipline verilmiş ve okulu bırakmıştı. O artık bir sosyal medya devi olan Facebook’un sahibi ve serveti 34 Milyar Dolar civarında.

 

 

5.Dell’in kurucusu, Michael Dell

 

Lenovo ve HP’den sonra dünyadaki en büyük bilgisayar üretici firması olan Dell, Teksas Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi alırken terk eden Michael Dell tarafından kurulmuş durumda. O şimdi 21,9 Milyar Dolarlık bir milyarder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir