Kapat

Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Okul çağında ki bir çocuk için okul seçimi oldukça önemli ve geri plana atılamaz bir konudur. Çocuğunuzun eğitim alacağı okulu seçmek büyük bir görevdir ve bu görev de anne ile babaya düşmektedir. Bu sebeple okul seçimi yaparken dikkat edilecek birçok noktayı not almalı ve bu doğrultuda bir seçim yapmalısınız.

Evinizin Okula Olan Uzaklığı

Çocuğunuzun okulunu seçerken ilk husus okul mesafesidir. Çok uzak okula çocukları göndermek çocukların başarısında ki düşüşe neden olmaktadır. Bunun nedeni ise yol ve arkadaşlık kavramıdır. Erken uyanmak zorunda kalarak uzun bir yol giden çocuk sabah saatlerinde yorgun bir şekilde derse başlamak durumunda kalır. Bu durumda çocuğun başarı seviyesinde düşüşe sebebiyet verir. Aynı zamanda okulda geçirilen vakitle birlikte dönüş yolu bir çileye döner ve çocuk okuldan soğur. Yol probleminin yanı sıra genel çevre itibari ile çocuğu o çevreden farklı tutarak başka okullara göndermek arkadaşlık kurmasında sorunlara yol açar. Mahalle arkadaşlığı kavramı çocukta pekişmez ve bu durum çocuğun hayatını okul ile sınırlı kılar.

Okulunuzu seçerken çok uzak okullardan ziyade yakın okullar arasında bir kıyas yapmalısınız. Bunun yanı sıra okulun başarı durumunu incelemek diğer önemli detaydır. Bunu öğrenmek adına okuldan bir destek alabileceğiniz gibi okulun İnternet sitesi üzerinden ufak bir araştırma ile de verileri alabilirsiniz. Okulun genel durumunu başarı sırasını, semt ve ilde ki başarısını Türkiye sıralamasını öğrenebilir, bu şekilde fikir edinebilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki her şey bu hayatta ders değildir. Bu yönden de bakarak okulun sosyal imkanlarını göz ardı etmemelisiniz. Sosyal aktivitelerin neler olduğunu öğrenmeli, öğrencilere ne gibi imkanlar sunuluyor bunları değerlendirmelisiniz. Bunun yanı sıra sınıf sayıları, sınıf içinde yararlanılan teknolojik aletlerde okul seçiminde dikkat edilecek hususlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir