Kapat

Öğretmen Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Öğretmen Mülakat Sonuçları

Bilindiği üzere bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımı için 20.000 öğretmen adayını alacağını duyurmuştu. Sözleşmeli öğretmenlik mülakatları başladı ve kısa bir süre içinde bitecek. Bu süreçte öğretmenlerin en çok merak ettiği konu ise 2017 Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak sorusudur.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakatı

MEB 2016 yılında öğretmen alımlarının artık KPSS puanı ile olmayacağını, bunun öğretmen alımlarında yeterli olmadığını duyurmasından sonra öğretmen alımları artık sözlü mülakat sınavı ile olmaya başladı. Buna göre KPSS sınavında baraj puanını geçen ve alınacak kadro sayısının üç katı aday arasına girenler mülakata çağrılacak. Gelen adaylar üç kişiden oluşan komisyon üyeleri tarafından değerlendirmeye alınıp adaylara mülakat puanları verilecek. Adaylardan 60 ve üzerinde puan alanlar MEB atama takvimine göre tercih yapıp, öğretmen atama sonuçlarını bekleyecekler. Eğer öğretmen adaylarının mülakat sonucunda aldıkları puan aynı ise KPSS puanına göre alım yapılacaktır. Yani atanacak iki adaya da mülakatta 90 puan verilmiş olsun, bu adaylardan hangisinin KPSS puanı yüksek ise o aday atanacaktır.

Sözleşmeli Öğretmene 6 Yıl Atama Yok 

MEB’in sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına geçişinde ki en büyük sebeplerden biri de öğretmenlik Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir yılını doldurduktan sonra tayin isteyip gitmesidir. Bunun sonucunda batıda norm fazlası öğretmenler oluşurken Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise her sene öğretmen değiştiren öğrenciler, öğretmensiz kalan öğrenciler oluşmaktaydı. Milli Eğitim Bakanlığı bu durumu bir nebze ortadan kaldırabilmek için sözleşmeli öğretmenlik sistemini getirmiştir. Buna göre öğretmenler atandıkları bölgede 4 yıl sözleşmeli öğretmenlik yapacak daha sonra kadroya alınacaktır. Kadro süresinde öğretmenler 2 yıl daha görev yaptıktan sonra istedikleri yerlere tayinlerini isteyebilecekler.

Öğretmen Atama Sonuçları

Sözleşmeli Öğretmen ile Kadrolu Öğretmen Arasındaki Farklar

Sözleşmeli öğretmen alımlarına ilk kez başvuru yapacak öğretmen adaylarının merak ettiği bir diğer durum ise sözleşmeli öğretmen ve kadrolu öğretmen arasındaki farklardır. Aslında genel olarak baktığımız zaman tek fark atama isteyemeyecek olmasıdır. Bunun dışında ek ders ücreti alabilecek, maaşı kadrolu öğretmen ile aynı olacak, nöbet ücreti alabilecek, hafta sonu kurslarında ders verebilecek ve diğer birçok hakkı vardır. Sadece her yıl sonunda sözleşme imzalayıp 4 yıl boyunca sözleşmeli kalacak. Daha sonra görevinde başarılı olanlar kadroya geçiş yapacaktır.

2017 Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Mülakata giren tüm öğretmen adayları şuanda bu sorunun cevabını merakla bekliyor. Hatta öyle ki çok heyecanlı öğretmen adayları sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları saat kaçta açıklanacak diye soruyor. Bu konuda henüz MEB resmi bir duyuru yayımlamamıştır. Ancak Eylül 2016 mülakatlarında mülakat sonuçları, mülakatların bitiminden hemen sonraki gün ilan edilmişti.  Bu neden sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının 14 Mayıs ile 30 Mayıs arasında açıklanacağını düşünüyoruz. Daha net bir tarih isteyen arkadaşlar için ise 15 Mayıs mantıklı görünen bir tarihtir.

Öğretmen Atamaları Ne Zaman

2017 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri ve Atama Sonuçları Ne Zaman?

Öğretmen adayları mülakat puanları belli olduktan sonra MEB tarafında belirlenen tarihlerde 20 adet tercih yapabilecektir. 21. tercih ise tercihlerim dışındaki yerlere atanmak istiyorum yada istemiyorum şeklindedir. Eğer bu tercihi açarsanız yani 21. tercihte atanmak istiyorum derseniz, yazdığınız okullardan herhangi birine yerleşemediğiniz durumda sizi boş bir okula atayacaktır. Bu sebeple 21. Tercihi açmak oldukça önemlidir. Eğer tercih ettiğiniz yerleri sizden daha yüksek puana sahip adaylar tercih eder ve siz 21. tercihi açmamış olursanız ne yazık ki atanamayacaksınız. Tercihler muhtemelen Mayıs sonu ve Haziran başında başlamış olacaktır. Buna göre atamaları Haziran ayına yetiştirmeye çalışıyorlar. Atama sonuçları da çok uzamadan Haziran başında yayınlanacaktır.

2017 Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Tercih Yapacak?

Puanların belli olmasından sonra öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığının Sözleşmeli öğretmenli atama ekranına tıklayarak giriş yaptıktan sonra tercihlerde bulunabilecekler. Gelen ekranda ister kendi kimlik bilgileri ister E-devlet şifresi ile giriş yapabilirler. Giriş yaptıktan sonra gerekli yerleri dolduran adaylar 20 tercihte bulunabilecek. 21. tercih açmak isteyenler açtıktan sonra ileri dedikten sonra kaydet diyecektir. Kayıt işlemi bittikten sonra adaylar onay için tercih ettikleri ilçe MEB yada İl MEB merkezlerine, kimlik ve diploma ile birlikte giderek onaylatmaları gerekecektir. MEB de onaylama işlemi bittikten sonra atama sonuçlarını beklemeniz gerekecek.

2017 Sözleşmeli Öğretmenler Göreve Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı atanan öğretmenlerin Eylül 2017 de göreve başlayacağını daha önce ki yaptığı açıklamalardan biliyoruz. Buna göre atanan sözleşmeli öğretmenler Haziran ayında Hizmet içi eğitim alacak. Eylül de ise göreve başlayacaklar.

Eğer daha mülakata girmediyseniz sözleşmeli öğretmenlik en yeni mülakat rehberini okuyarak mülakat hakkında bilgi sahibi olabilir, mülakatta daha iyi olabilirsiniz.

 

“Öğretmen Mülakat Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?” üzerine 1 yorum

  1. Seda says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir