Kapat

Neden İngilizce Öğreniyoruz?

Birçoğumuzun okul yıllarında isyan edip sorduğu bir sorudur, hala da öğrenciler arasında sorulup merak edilir? “Ne işime yarayacak bu yurt dışına çıkmam olur biter?” gibi söylemlerde bulunur öğrenciler. Ama mesele sadece yurt dışına çıkmak gezmek gibi konularla ya da bir turiste yardım etmekle sınırlı değil herhangi bir dili öğrenmek bize birçok fayda sağlıyor. İsterseniz önce dil öğrenmenin faydalarına bakalım sonrasında da İngilizce öğrenmenin faydalarına bakalım. Dil öğrenmenin insan beyni ve hafızası üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır.

Dil Öğrenmek:

  1. Hafızayı güçlendirir.

Bir yabancı dil öğrenme sürecince beyin yeni kelimeler öğrenerek yeni nöron ağları oluşturmasını sağlar. Bu sayede beynin hafıza ve hatırlama kapasitesi artar. Güçlü bir hafıza günlük hayatımızda oldukça işimize yarayacaktır.

  1. Karar verme mekanizmasını odaklanmayı geliştirir.

Dil öğrenme sürecinde aktif kullanılan beyin lopları ve nöronlar sayesinde beynimizin karar verme mekanizması güçlenir ve daha doğru kararlar verme ihtimalimiz artar. Aynı zamanda odaklanma yetisini de artırır.

  1. Alzheimer ve Bunamadan Korur

Yaş ilerledikçe insanın tüm vücudu gibi beyni de yaşlanır ve hatta sağlığı bozulur. Alzheimer ve bunama gibi sorunlar baş gösterir. Fakat araştırmalar dil öğrenmenin insan beynini bu olumsuz etkilerden koruduğunu göstermiştir.

  1. Beynin birden fazla işi aynı anda yapabilme kapasitesini artırır.

İnsan beyni normal şartlarda iki işi aynı anda yapmakta zorlanır. Çoğu zaman yapamaz. Uzun süreli tekrarlar sonunda ancak alışır ve yapabilir. Birden fazla dil öğrenen bir insanın beyni çoklu işlemlerde daha başarılıdır. Bu da günlük hayatta işimize yarayabilecek bir başka özelliktir.

Neden İngilizce?

Dil öğrenmenin faydaları bunlardı. Peki neden İngilizce? Aslında sorunun tek cevabı var; İngilizcenin global bir dil olmayı başarmış olması. Şu an dünyanın her ülkesinde İngilizce bilinir ve öğretilir. Bunun temel sebebi ise Britanya Krallığının geniş koloni ağının olması. Günümüzde bir yapılan araştırmalar ve sonucunda yazılan makaleler İngilizcedir. Yani güncel bilim İngilizce vasıtasıyla tüm dünyaya duyurulur. Yerli kaynaklarda bulunamayan bir bilgiyi kolayca yabancı kaynakları veya forumları okuyarak öğrenebiliriz. İngilizce bildiğimizde öğrenme kaynaklarımız çok büyük şekille artacaktır. Ayrıca birçok insanla iletişim kurabilir hale geliriz. Herhangi bir zaman yurtdışına çıkıp özgürce dolaşabiliriz (tabi yeterli finansal kaynağa sahipsek). Ayrıca İngilizce öğrendiğimizde aynı aileden olan Hint-Avrupa dillerinin de tamamını kolayca öğrenebilir hale geliriz. Çünkü aynı dil ailesinde bulunan diller benzer yapılara sahiptir. Yani İngilizce öğrendiğimiz zaman Almanca, İspanyolca ya da İtalyanca gibi dilleri de öğrenmekte zorlanmayız. Bunlara ek olarak İngilizce bilmek meslek hayatında da büyük bir artı katacaktır. Potansiyel bir işe alınma sebebidir. Birçok işveren İngilizce bilen personel aramaktadır.

Sonuç olarak meselenin birçok boyutu vardır ve her açıdan bir yabancı dil öğrenmek hayatımıza birçok şey katar. Bahsettiğimiz üzere meslekten sağlığa birçok konuda bizim için faydalıdır. Geleceği düşünen, yenilikçi ve öngörüsü yüksek bir bireyin dil öğrenmemesi işten bile değildir. Hatta bir değil birden fazla dil öğrenmek hayatımızda bize birçok şey katacak bakış açımızı düşüme şeklimizi olumlu yönde değiştirecektir. Dil öğrenen beyin sınırlarını genişletir ve dünyaya açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir