Kapat

MEB Açık Uçlu Soru Örneklerini Yayınladı

mebin-yayinladigi-acik-uclu-sorular

MEB son günlerde TEOG yerine geçecek sınav hakkında araştırmalar yaparken diğer yandan da soru tarzında yeniliğe gidiyor. MEB’in en son yayınlanan haberinde sınavda iki adet açık uçlu sorunun olacağı geriye kalan 18 sorunun ise çoktan seçmeli sorular olacağı yazmaktadır. Öğrenciler 18 adet çoktan seçmeli soruları önceki yıllarda olduğu gibi kodlama yoluyla işaretleme yapacaktır. Kalan 2 sorunun cevabını ise kodlama olarak değil, optikte boş bırakılan kutucuğa yazacaklardır.

Açık Uçlu Soruların Cevapları Nasıl Okunacak?

Herkesin aslında merak ettiği bu sorunun cevabını da MEB ‘in sitesine görmek mümkündür. MEB yaptığı açıklamada soruları uzman ölçme değerlendirme görevlilerinin okuyup puanlandıracağını söylüyor. Eğer öğrencinin yazısı çok okunaklı değil ise daha üst bir görevli tarafında cevaplar okunacaktır. Cevapları okuyup puanlandıracak uzmanlar, öğrencilerin kimlik bilgilerini göremeyecek ve böylece daha objektif bir şekilde puanlandırma yapacaktır.

TEOG Yerine Hangi Sınav Olacak?

8. sınıf öğrencilerimiz bu soruyu her ne kadar çok fazla öğretmenlerine yönlendirse de henüz kesinleşen bir şey yoktur. Yukarıda yazılanlar TEOG için geçerliydi. Ancak TEOG kalktığına göre kaç soru olacak, kaç sorunun çoktan seçmeli, kaç sorunun açık uçlu sorulardan olacağı henüz belli değildir. Halk arasında yayılan dedikodulara göre sınav tamamen açık uçlu sorulardan oluşacak. Soruların cevap anahtarları öğretmenlere verilerek farklı 2 öğretmen tarafından okunması istenecek gibi haberler görmekte mümkündür. Ancak başlangıçta da dediğimiz gibi henüz bunları konuşmak için erken. Zaten MEB yapılacak sınavı açıklarsa ayrıntıları ile birlikte sizinle paylaşacağız.

MEB ‘in Yayınladığı Açık Uçlu Sorular

Örnek açık uçlu sorulardan indirmek istediğinizin üzerine tıklayarak indirebilirsiniz. Ayrıca öğrencilere verilecek cevap anahtarını ve nasıl doldurulacağını da en alttaki linkten ulaşabilirsiniz. İndirdiğiniz pdf dosyalarının en alt kısmında doğru ve yanlış cevaplar da bulunmaktadır.

TÜRKÇE DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

MATEMATİK DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

FEN BİLİMLERİ DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

İNGİLİZCE DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

ÖRNEK CEVAP KAĞIDI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir