Kapat

KPSS Hızlı Soru Çözme İpuçları

kpss-hilzi-soru-cozme-ipuclari

KPSS, pek çok kişi için mesleki kariyeri şekillendirme konusunda en önemli sınav konumundadır. Farklı kurumlarda memur olmak isteyen adaylar KPSS için belirlenen puanları almak durumundalar. KPSS’de ortaöğretim, önlisans ve lisans aşamalarında soru tipleri farklı olsa da, ortak olan nokta belirlenen süre içerisinde sorulara doğru cevapları vermektir. KPSS bilgiyi ölçtüğü gibi aynı zamanda belirlenen süre içerisinde soruları cevaplayabilmeyi de değerlendirir. KPSS’de hızlı soru çözme ipuçları sayesinde, belirlenen sürenin en iyi şekilde kullanılabilmesine olanak sağlanır.

KPSS’de Hızlı Soru Çözme Teknikleri ve Uygulanışı

Cevabı bilinmeyen sorulara çok fazla zaman harcamak, diğer sorulara olan odağı kaybetmeyi beraberinde getirir. KPSS’de hızlı soru çözmek için öncelikli olarak bilinen konuların cevaplandırılması yapılarak zihnin aktifliği korunmalı ve odak nokta doğru cevaba yönlendirilmelidir.

KPSS’de hızlı soru çözmek isteyenler, öncelikli olarak soruyu okumalı ardından soru için verilen bilgiler okunmalıdır. Kafa karışıklığının önüne geçecek yöntem sayesinde soruların mantığı daha kısa süre içerisinde kavranacağından dolayı çözümler doğru ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Şık elemesi yapmak KPSS’de zamanı iyi değerlendirmeyi sağlayacak unsurların başında gelir. Yanlış olduğu düşünülen şıkların direkt olarak elenmesiyle beraber geride kalan cevaplar üzerinden doğru cevabı bulmaya çalışmak sorunun cevabını daraltacağından dolayı daha kolay hale gelir.

Hızlı soru çözmek için sayısal işlemler yapılırken kalem kullanmak en doğru yöntemdir. Zihinden işlem yapmak beyindeki glikoz seviyesini düşüreceğinden dolayı görsel hafızayı canlandırarak daha hızlı şekilde soruların cevaplandırılması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir