Kapat

KPSS Baraj Nasıl Aşılır?

kpss-baraj-nasil-asilir

KPSS önlisans ve ortaöğretim sınavları için herhangi bir baraj belirlenmiyor olsa da, bazı kurumların 4/B memur alımı yaparken 70 puan şartına sahip oldukları biliniyor. KPSS’de atamaların yüksek puandan başlayarak aşağıya doğru inmesiyle gerçekleştirilmesi nedeniyle, öncelikli olarak 70 puanın üzerindeki adaylar değerlendirmeye alınmaktadır. Memur alımlarına ek olarak işçi alımları için 60 puan barajı da koyulabilmektedir. Kurumsal atamalarda ortalama baraj seviyesi 65-70 arası olduğundan dolayı, genel olarak baraj puanı olarak kabul edilmektedir. Memur olmak isteyenler için 70 puanın aşılması büyük bir avantajı da beraberinde getirmektir. Atama yapan kuruma bağlı olacak şekilde değişkenlik gösteren puan üzerinden yerleştirme için başvuru yapılabilir.

KPSS 70 Puan Barajını Aşmak için Ne Yapılması Gerekir?

KPSS’de kritik puan olan 70 puanı aşmak için sınav için iyi bir hazırlık süreci geçirilmelidir. Doğru çalışma programıyla beraber KPSS çalışmalarını gerçekleştirmek büyük önem taşır.

Sınavda belirlenen süre boyunca soru dağılımlarını iyi yapmak da KPSS’de 70 puanı aşmak için en önemli kriterlerden biridir. Çoğu kişi sınavda yeterince zamanı kalmadığından dolayı 70 puanın altında puan alır. Yapılacak olan KPSS öncesinde sürenin hangi soru gruplarına dağıtılacağının ayarlaması yapılmalıdır.

KPSS’de barajı aşmak için standart sapması yüksek olan sorulara doğru cevap verilmesi önemlidir. Bazı sorular, diğer sorulara oranla daha düşük yüzdeyle doğru cevaplandırılmasından dolayı fark yaratan etkiye sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir