Kapat

Kötü Karnelere Nasıl Tepki Vermemiz Gerekir

Öğrenciler için her ne kadar güzel zamanlar gelse de önlerinde korkulu bir gün vardır. Bu korkuların sebebi karnedir. Birçok aile kötü karnelere nasıl tepki verileceğini bilmiyor. Aileler, belki de tüm eğitim yılı boyunca öğrenci ile ilgilenmemesine rağmen öğrenciden üstün performans beklemektedir. Böyle olunca kötü karne alan öğrenciler bazen intihar noktasına dahi gelebiliyor. Bunun yanında mükemmeliyetçi aileler aslında kötü olmayan karnelere de kötü muamelesi yapabiliyor. Bu tip aileler öğrencilerin tüm dersler en üst düzeyde başarı göstermesini istiyor, bu olmayınca da çocuklarına kızabiliyor. Peki, ne yapmamız lazım?

İyi Yanlarını Övün

Her öğrencinin mutlaka iyi bir noktası vardır. Mesela bir öğrenci matematik ve fende çok iyi iken sosyal ve Türkçe derslerinde başarısız olabiliyor. Bu durumda çocuğunuza yaklaşırken öncelikle onun başarılı dersleri üzerinde uzun uzadıya konuşun, övün. Böylece öğrencimizin kendine olan güveni artacaktır ve aşağılık duygusuna kapılmayacaktır. Daha sonra öğrencimize zayıf olduğu noktalar hakkında nedeni üzerinden düşünmesini söyleyeceğiz. Söylerken şunu da yapacağız. Aslında sen bu konuda iyisin, bir düşün bakalım neden yapamadın. Öğrenciye bu şekilde yaklaştığınız zaman kendine olan güveni artacağından düşünecektir. Öğrenci o derse aslında çalışmadığını, ön yargılı olduğu için yapamadığını anlayacaktır. Bu noktadan sonra kendisine gelecek yıl için yardımcı olup, derslerini düzeltmesini sağlayabilirsiniz.

Kızmak Hiçbir Şeyi Değiştirmez

Kötü gelen karneler sonucunda çocuğa kızmanız emin olun hiçbir şeyi değiştirmez. Aksine öğrencide başarısızlık, aşağılık duygusu, hiçbir işe yaramayan biri gibi kendisini görecektir. Bu sadece şuan ki hayatını değil, önümüzde uzun yıllar boyunca onu başarısızlığa götürecektir. Bu yüzden yukarıda yazıldığı gibi, kızmak yerine çocuğunuzu övün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir