Kapat

İngilizce Netleri Nasıl Artırılır?

Herhangi bir dersten ya da sınavdan başarısız olduğumuzda veya ilerleme göstermediğimizde yapacağımız ilk iş durum tespiti olmalı. “Neden” sorusunu sormalı ve analiz yapmalıyız. Konu eksiğimiz mi var yada yeterince soru mu çözmedik bunları tespit edip duruma göre çalışmalarımızı şekillendirmeliyiz. İngilizce için de aynı şeyler geçerli. Yanlışlarımızı analiz etmeli ve sebeplerini bularak çözüm üretmeliyiz. Düşük İngilizce netlerinin birkaç sebebi olabilir. Bu yazıda düşük netlerin potansiyel sebeplerini ele alıp, bazı çözüm önerileri getireceğiz.

  1. Konu Eksiği

Düşük netlerin temelinde yatan sorunlardan birisi konu eksiğinin bulunması olabilir. Hastalık vb. durumlardan okula gidemediğimiz bir zamanda bazı konular işlenmiş geçilmiş olabilir. Ya da dikkatimizden kaçıp unutulmuş konular olabilir. Bu yüzden geçmişe dönük konuları ders öğretmenlerimiz ile birlikte taramak ve eksiklerimizi tamamlamamız gereklidir.

  1. Yetersiz Kelime Bilgisi

Sorularda hata yapmamızın ya da düşük netlerimizin temelinde yatan bir diğer sorun öğrendiğimiz kelime sayısının yetersiz olması olabilir. Kelime öğrenmek İngilizce için en temel unsudur bu sebeple ne kadar çok kelime öğrenirsek o kadar çok okuduğumuzu anlarız. Bu da doğal olarak bizim soru kaçırmamızı engeller.

  1. Hatalı Soru Çözüm Teknikleri

Düşük netlere diğer bir sebep ise bizim sorulara hatalı şekilde yaklaşıp çözmeye çalışmamızdır. Burada arka planda yatan sebep ise dikkat eksikliği ya da hızlı çözme alışkanlığıdır. Soruları hızlı çözme alışkanlığı dikkatimizden bazı şeylerin kaçmasına neden olabilir. Eğer yeterli zamana sahipsek soruları hızlı çözmenin bize getirisinden çok götürüsü olur. Bu sebeple soruları dikkatli okumalı özellikle de soru köklerini dikkatle okumalıyız. Buna ek olarak soru içerisinde verilen grafik, görsel, ya da tabloyu dikkatlice incelemeli sorunun bizden istediği kısımların altını çizmeliyiz. Soruya önce soru kökünden başlamalıyız. Soruda bizden isteneni anladıktan sonra verileri okumalı incelemeli ve istenen noktaların altını çizmeliyiz. Bu sayede dikkatimizden bir şey kaçmayacaktır.

Sonuç:

Deneme veya testlerde yaptığımız yanlışların bizim için önemi büyüktür. Bize eksiğimizi ve hatalarımızı gösterir. Bizim yapmamız gereken ise hatalarımızı tespit edip aynı hatayı tekrarlamamaktır. Hangi ders olursa olsun hatalarımızdan ders almalıyız.  Yanlış yaptım diye üzülmek yerine eksiklerimiz olduğunu ve fark edemediğimizi düşünmeli ve eksiklerimizi tamamlayarak asıl sınavda aynı yanlışları yapmama gayretini göstermeliyiz.

İyi çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir