Kapat

İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

İngilizce öğrenirken ve kullanırken en çok ihtiyacımız olan şey kelimedir. Gerek YDS, YDT ya da YÖKDİL gibi bir sınava hazırlanırken, gerek de günlük konuşma için İngilizce öğrenirken kullandığımız yada bildiğimiz kelime sayısı bizim ilerleyişimizi belirler. Fakat hafızamız bizi bazen zorlar ve kelimeleri öğrenmekte ve hatırlamakta güçlük çekeriz. Aslında kelime öğrenirken yaptığımız temel bir hata var. Klasik ezber ile kelimeleri kısa süreli hafızaya atıyoruz ama zaman geçtiğinde kısa süreli hafızadan siline kelimeleri geri getirmekte zorlanıyoruz. Asıl soru o zaman kelimeleri uzun süreli hafızaya nasıl aktaracağımız oluyor. Bu noktada kullanabileceğimiz farklı yöntemler var.

  1. Bağdaştırma

Bu yöntemle kelimeyi daha önceden öğrendiğimiz ya da bildiğimiz herhangi bir şey ile bağdaştırarak kalıcı hale gelmesini sağlıyoruz. Bu bir nesne olabilir, eşya olabilir ya da kelimenin Türkçe okunuşu olabilir. Kelimeyi bildiğimiz başka bir şeye bağladığımızda o kelimeyi hatırlaması oldukça kolay olacaktır.

 

  1. Tekrarlı yazma

Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha klasik bir metot fakat sınava az bir süre kalmışsa kısa sürede sonuç alma ihtimali yüksektir. İlk olarak kelime listesi hazırlıyoruz. Kelimeleri

Anlamlarıyla birlikte yazıyoruz. Sonra aynı kelimeleri anlamlarını yazmadan listeleyip kendimizi test ediyoruz. Anlamını hatırlayamadığımız kelimeleri ayırıp yeni bir liste ile aynı işlemleri tüm kelimeleri öğrenene kadar devam ettiriyoruz.

 

  1. Hikâye Uydurma

En güçlü hafızaya ya da ezber yeteneğine sahip olanların sık uyguladığı bir yöntemdir. Belli bir kelime grubuyla ve anlamlarıyla bir hikâye uydurduğumuzda o kelimeleri daha kolay akılda tutarız. Bu yöntem Türkçedeki “Fıstıkçı Şahap” ya da Fen Bilgisindeki “Hasan iki salak Osman dört” yöntemlerine benziyor.

 

  1. Cümle içinde kullanma

Yazma yöntemine benzer olarak bu yöntem de klasik bir yöntemdir. Kelimenin anlamına uygun şekilde cümle kurulması, beynimizin bu cümleyi kullanarak kelimenin anlamına ulaşmasını sağlar. Bu sayede kelime kalıcı hale gelir.

 

Yukarıda bahsedilen yöntemler ile kelime öğrenme hızımızı artırabilir hem de kelimeleri daha kalıcı hale getirebiliriz. Sadece bir yönteme bağlı kalmak zorunda da değiliz birden farklı yöntem ve metot ile istediğimiz sonuca ulaşabiliriz. Temelde yatan unsur bizim ne kadar istekli olduğumuz. Bu yöntemlere ek olarak kendimize kelime kartları hazırlayabilir ve tekrarlayarak ek bir yöntem uygulayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir