Kapat

Düzenli Ders Programı Nasıl Hazırlanır?

Düzenli Ders Programı Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde yüzbinlerce hatta milyonlarca gencin hayali olan üniversitelere geçiş yapabilmek için düzenli bir ders programı içeriği hazırlamanız gerekiyor. Çünkü üniversiteye geçiş sınavlarında genel olarak iki farklı sınavdan oluşan sistemler karşımıza çıkmaktadır. Bu sınavlardan istediğimiz puanı aldığımız sürece hedeflemekte olduğumuz bölümü kolaylıkla kazanabiliriz. Peki düzenli ders programını hazırlamak için ne yapmanız lazım? Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım. Düzenli ders programını hazırlayabilmek için öncelikle kendimizi çok iyi tanımamız gerekiyor. Günlük kaç saat ders çalışabilirim? Molaları hangi aralıklarla vermeliyim? Gibi durumları kendiniz belirlerseniz daha verimli bir ders programı ortaya çıkartabilirsiniz. Şimdi sizlere ders programı hazırlarken hangi hususlara dikkat edeceğiniz konusunda bazı tüyolar verelim.

Kendinizi Ödüllendirin!

Ders programını hazırladığımız zamanlarda haftanın her günü sürekli şekilde kendinizi derslere vermeniz gerekmiyor. Günlük olarak belirlemiş olduğunuz hedef miktarınıza göre testlerinizi çözerek konu tekrarları yapmanız sizler için yeterli olacaktır. Eğer sınava 3-4 aylık bir süre kalırsa çalışma temponuzu biraz daha artırarak konularınızı bir an önce bitirmeye bakmanız sizler için faydalı olacaktır. Sakın ben konularımı erken bitireyim de derslerden kurtulayım gibi yanılgılara kapılmayın. Çünkü bütün konularınızı bitirseniz dahi sınavda daha iyi verim alabilmeniz için konu tekrarları yapmanız gerekecektir. Eğer bütün konularda kendinizi tam teşekkürlü şekilde eğittiğinizi düşünüyorsanız ikinci adım olan testlere yoğunlaşmanız lazım. Bu arada unutmadan belirtelim günlük olarak belirtmiş olduğunuz dersleri bitirdikten sonra kendinize kahve molası veya küçük bir hava alma gezintisi gibi ödüller verebilirsiniz. Bu durumu uygulayarak derslerden daha verim alabilme yetinizi kazanabilirsiniz.

Sürekli Olarak Ders Çalışmayın

Sınav hazırlığında olan öğrenciler pek çok sıkıntılarla karşı karşıya gelmektedir. Bunların başında olan en büyük etken ise aile baskısının olmasıdır. Bireyler üzerinde aile baskısı olduğu zamanlarda derslerden herhangi bir verim almama ve sınavı geçememe hayalleri içine kapılmaktadırlar. Bu durumda kendilerinin sınavı geçememe ve ikinci planda olan durumları yaşama aşamasına itiyor. Bunları kafanızdan çıkartarak kendinizi derslerinize vermeniz lazım. Aynı zamanda “başarmayacağım” kelimesini bir kenara bırakarak “BAŞARACAĞIM” kelimesini kafanıza kazımanız daha faydalı olacaktır. Notumuza da belirtelim ki öğrencilerimiz daha iyi bir verim alabilsinler. Sürekli ders çalışmak sizleri derslerden uzak tutmaya etken olmaktadır. O yüzden bazı günler kafanızı dinlemeye vermeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir