Kapat

Ders Çalışma Stratejileri

Kişi olarak başarı düzeyimiz ve ders çalışma alışkanlıklarımız sahip olduğumuz özelliklerle ilgilidir. Bu yüzden her öğrenci için standart bir çalışma programı olmaz. Ancak verimli ders çalışma için okuma ve not tutma teknikleri, okuduğumuz konuların ana fikirlerini çıkarabilme, çalışma süresi ve zamanını ayarlama gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir.

Öncelikle ders çalışma stilinizi belirlemelisiniz. Kimi öğrenci sessiz bir ortama ihtiyaç duyarken kimisi müzik eşliğinde ders çalışmak ister kimisi uzun süre masa başında oturmaktan sıkılır kimisi uzun saatler boyunca okuyarak çalışabilir. Kendi tarzınızı bulun. Ailenizi de bu konuda bilgilendirin.’’Anne, baba ben şöyle çalıştığımda daha iyi öğreniyorum’’şeklinde açıklayın.

Müzik dinleyerek çalışmak sizin için daha faydalı oluyorsa hafif, sakin müzikler seçebilirsiniz. Örneğin klasik müzik olabilir. Hüzünlü şarkılar karamsarlaştırarak çalışma isteğinizin azalmasına sebep olabilir. Size güç, moral veren kendinizi dinç hissettiren bir şarkınız mutlaka vardır. Çalışırken onu dinleyebilirsiniz.

Çalışırken sakin bir ortama ihtiyaç duyuyorsanız evdekileri de bu konuda uyarın. Dikkatiniz dağıtacak şeyleri göz önünden kaldırın. Çalışma ortamınızda enerji veren ancak gözünüzü yormayan renkler seçin. Örneğin pastel turuncu enerji verici, mavi renk dinlendirici, yeşil huzur verici etkiye sahiptir. Renklerin psikolojik etkilerinden bu şekilde faydalanabilirsiniz.

Uzun süre masa başında oturamıyorsanız kolay sıkılıyorsanız kitabınızı alarak oda içerisinde ileri geri yürüyerek çalışabilirsiniz. Ders konularını tablo, şema v.b. materyallerle somut hale getirebilirsiniz.

Nasıl bir ders çalışma tarzınız olursa olsun ders çalıştığınız masanın üstü kitaplarla dolu olmasın. Hangi dersi çalışıyorsanız o dersin kitabı önünüzde bulunsun. Çünkü bir dersi çalışırken diğer derslere ait kitapların gözünüze çarpması dikkatinizi dağıtıp gerilmenize sebep olur.

Çalışma sırasında dikkatiniz dağılmaya başladığında hedeflerinizi ve neden çalışmanız gerektiğini hatırlatın kendinize. Hayallerinizi düşünün. Yoğunlaşamıyorsanız gözlerinizi kapatıp geriye yaslanın ve derin bir nefes alıp verin. Sadece nefesinize odaklanın. Ardından çalışmaya devam edin. Bunun işe yaradığını göreceksiniz.

Ders çalışma ortamınızın ısısı önemlidir. Eğer soğuksa dizlerinize hafif bir battaniye alabilirsiniz. Eğer çok sıcak olursa gevşeyip uykunuzun gelmesini engellemek için odanızı havalandırın. Masanız yatağa dönük olmasın. Ayrıca yatakta ders çalışmak uykunuzun gelmesine sebep olur. Ders çalışmak için aynı saatte aynı yeri kullanmak düzenli çalışmayı alışkanlık edinmenize yardımcı olur.

Yeni bir konuya başlamadan önce eksik olduğunuz konuları belirleyerek telafi edin. Unutmayın ki birçok konu birbiriyle bağlantılıdır. Öğreneceğiniz konuyu gözden geçirin, ön hazırlık yapın. Çalışacağınız konuyla ilgili sorular hazırlayın. Konuyu okuyun ve sorularınızın cevaplarını bulmaya çalışın. Daha önce öğrendiğiniz konularla öğreneceğiniz konular arasında bağlantılar kurun. Tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi gözden geçirin.

Kendinizi pasif durgun hissediyorsanız başarınızı sevdiğiniz birine atfedebilirsiniz. Yine de şunu bilmelisiniz: Bu çalışma en çok kendiniz için olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir