Kapat

Ders Çalışamayan Kişi Nasıl Motive Olur?

Birçoğumuzun en önemli sorunu ders çalışamamaktadır. Tam derse otururken uykumuz gelir, telefona bakarız, sürekli olarak dikkatimiz dağılır ve son olarak ders çalışamadan masadan kalkarız.Bu yüzden herkes ders çalışamayan nasıl motive olur sorusuna cevap arıyor. Böyle olduğu müddetçe başarı bizden uzak olur ve sonunda maalesef hedeflerimize ulaşamayız. Özellikle bu konuda bir uzmandan yardım alabilir ya da makaleyi sonuna kadar güzel bir şekilde okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden Ders Çalışmalıyım?

Eğer neden ders çalışmamız gerektiğini bilmiyorsak maalesef ders çalışamaz ve başarıya kavuşamayız. Bu yüzden ders çalışmaya başlamadan önce kendimize bu soruyu sormalıyız. Elimize bir kağıt ve kalem alarak, kağıdı ikiye böleceğiz. Bir tarafa ders çalışmazsam diğer tarafa ders çalışırsam diye iki başlık atacağız. Daha sonra mesela ders çalışmazsak 10 yıl sonra hayatımızda ne olur diye düşünüp gerekli bölüme yazacağız. Diğer tarafa da aynı şekilde ders çalışırsanız 10 yıl sonra hayatta nasıl bir konumda olacağınızı düşünüp yazıyoruz. Her iki durumu karşılaştırıp bundan sonra ders çalışmanız sizi daha çok motive edecektir.


Ders Çalışmalı Mıyım?

Öğrencilerimizin en büyük yanlışlarından biri kendilerine ders çalışmalı mıyım? Diye soru sormalarıdır. Böyle bir sorunun hatalı olmasının tek sebebi hayır cevabı verme ihtimalinin olmasıdır.  Bu yüzden ders çalışmaya başlamadan önce kendinize bu soruyu sormayın ve programınızda ne varsa hemen bitirmek için masanıza oturun.

Ders Çalışırken Disiplin

Öncelikle ders çalışırken disiplinli olmak zorundayız. Her şeyden önce güzel bir ders çalışma programı oluşturup, bu programa uygun olarak hareket etmeliyiz. Programımızı haftalık ya da aylık olarak yapabiliriz. Ancak programı hazırlarken kendinizi robot yapmayın yani şu saatte bu ders çalışılmalı gibi programlar hiçbir zaman başarılı olmamıştır. Bunun yerine o gün hangi dersten hangi konuyu bitireceğinizi, en az kaç soru çözeceğinizi hedeflerseniz daha etkili olur. Böylece önemli bir işiniz çıktığı zaman o saatteki programınızı kaçırmamış olur, günün kalan saatleri içerisinde programınızı tamamlayabilirsiniz.

Çalışma Masası Düzeni

Yaptığımız diğer bir hata ise kesinlikle çalışma masamızın düzenidir. Önümüze yüzlerce kitap koyarak, olmayan ders çalışma isteğimizi de tamamen kaçırırız. Bunun yerine varsa bir kitaplığa ya da o anda göremeyeceğimiz bir yere kitaplarınızı koyabilir ve sadece çalışacağınız derslerin kitaplarını masanıza koyabilirsiniz. Böylelikle kitaplar arasında kaybolmadan rahat bir şekilde ders çalışabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Bazı arkadaşlarımız bir sınava yönelik çalışmaya başlarken ilk kısımlarda kendilerini öyle yıpratıyorlar ki sürecin sonuna doğru artık sürekli masa başında uyumaya başlıyorlar. Bunun temel sebebi düzensiz uykulardır. Öğrenci ilk zamanlarda 4-5 saat uyuyarak daha fazla ders çalışırken ilerleyen süreçte artık bünyesi bunu kaldırmamaya başlıyor ve sürekli olarak masa başında uyuya kalıyor. Bunun yerine her gün uykunuzu yeterli kadar aldıktan sonra derse başlayın ve böylece sürecin sonunda daha fazla çalışıp, en iyi şekilde hedefinize ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Ödüllendirin

Belki hayatımızda birçoğumuz oyun oynamış ve hiç sıkılmadan saatlerce oynadığımız dahi olmuştur. Oyun oynarken hiç sıkılmadan saatlerce oynarken neden ders çalışırken hemen sıkılabiliyoruz? Çünkü hedeflerimiz yakın hedefler değildir, mesela bir TEOG sınavına girecek öğrencinin hedefinde Fen lisesi olsun ve oradan da Tıp okumak istesin. Bu öğrenci doktor olana dek çalışması gereken süre azami 10 yıldır. Bu süreçte öğrenci sıkılabilir hatta hedefinden uzaklaşabilir. Çünkü oyunlarda hemen her kademe de ödüllendirilirsiniz. İşte bu yüzden ders çalışırken belli hedeflere ulaştığınızda kendinizi mutlaka ödüllendirmelisiniz. Örnek verecek olursak çok sevdiğiniz bir film çıkacak ve siz o filme gitmek istiyorsunuz. Kendinize bu haftaki programı eksiksiz tamamlarsam bu filme gideceğim aksi takdirde filme gitmeyeceğim derseniz ve buna sadık kalırsanız, filme gitmek için mutlaka programınızı tamamlayacaksınız. Aynı şekilde günlük ödüller de koyabilirsiniz ancak unutmamız gereken bir şey daha var. Günlük 1 saat çalışıp ödüle 6-7 saat ayırırsak maalesef başarıya gidemeyiz. Bu dengeyi iyi sağlamalıyız.

 

      Son olarak unutmayın ki başarı kolay kazanılmaz, emek isteyen bir şeydir. Öyle olmasaydı bugün herkes en iyi konumlarda olurdu. Birçok kişi hayaline, hedeflerine ilerlerken pes ettiği için kaybetti. Sende onlardan biri olmak istemiyorsan pes etmeden hedeflerine emin adımlarla yürümek zorundasın.

“Ders Çalışamayan Kişi Nasıl Motive Olur?” üzerine 6 yorum

  1. benoitpn says:
  2. Hakan says:
  3. Abuffbum says:
  4. Abuffbum says:
  5. Abuffbum says:
  6. Hakkı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir