Kapat

Çocuklar Neden Ders Çalışmak İstemezler?

Çoğu anne baba çocuğunun ders çalışmadığından şikayetçidir. Ödevinin başına oturmayan, ders çalışmak istemeyen çocuk ile karşı karşıya kalan anne babalar ne yapacaklarını şaşırıp kalmaktadır. Eğer sizde aynı dertten mustarip iseniz ve çocuğunuz ders yapmak istemiyor ise öncelikle neden ders yapmadığını anlama yoluna gitmelisiniz. Sorunun ana kaynağını çözerek çözüm üretmek en doğru hareket olacaktır.

Çocuğun ders yapmamasının birçok nedeni olabilir, bunları tespit etmek adına çocuğunuzun birkaç gün müdahale etmeden gözlemlemelisiniz. Bu gözlemler sayesinde çocuğun neden ders yapmak istemediğini tespit edebilir ve bu doğrultuda ders yapması için uygulamalar yapabilirsiniz.

Çocuklar Teknolojiyi Seviyorlar

Hepimiz biliyoruz ki çağımız teknoloji çağı. Hal böyle olunca da çocukların elinden tabletler, pcler ve telefonlar düşmüyor. Bununla birlikte geliştirilmiş oyunlar çocukların dikkatini çekebiliyor. Bunun akabinde çocuğa eğlenceli gelen dünya tabi ki de oyunlar oluyor ve ders çalışmaya yaklaşmıyor. Çocuğunuz ders yapmadığı süreçte tablet- telefon bilgisayar gibi aletler ile meşgul oluyor ise onu bu bağımlılıktan kurtarmalısınız. Bu nokta da görev size düşüyor. Oynama deyip elinden alıp, ardından siz oynar iseniz çocuk için bu durum son derece yanlış olacaktır. Bu sebeple siz örnek olmalı ve bu aletleri ders zamanında kullanmamalısınız.

Çocuğun diğer bir ders yapmak istememesinin nedeni ise derslerin ağır gelmesi olabilir. Okulda anlatılanı anlayamamış olabilir yahut dersler çocuk için ağır gelmiş olabilir. Bu noktada çocuğunuz yapamayacağını düşünecek ve dersten soğuyarak ders yapmak istemeyecektir. Bu noktada ona destek olmalı birlikte soruları cevaplayıp, birlikte tekrarlar yapmalısınız. Bu nokta da çocuğunuz sizden güç ve destek alarak kendine olan güvenini kazanacak ve derslere daha bir heves ve istek dahilinde yaklaşarak daha etkin bir şekilde ders çalışacak ve başarısı artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir