Kapat

Çocuklar İçin Okula Uyumu Kolaylaştırma Önerileri

Çocuklar çoğu zaman okul lafını duyunca ürkmektedir. Kimisi için okula uyum sağlamak bunların aksine çok kolay olsa da kimisi için çok zor olabilmektedir. Evlerinden yıllar sonra ilk defa çıkıp değişik kimseyi tanımadıkları bambaşka bir alana girerler. Bu sebepten dolayı bu ortama ne kadar kolay uyum sağlayabilirlerse bir o kadar kolayda sizin işinizi kolaylaştırmış olurlar. Bu durumda en büyük görev ailelere düşmektedir.

Çocuklarınıza Yaklaşımınız Çok Önemli

İlk olarak çocukların kafasındaki okul ürkütücü bir yerdir sözünü silmeniz gerekmektedir.Bunun tam aksine okulun ne kadar güzel ve faydalı bir yer olduğunu ona aşılarsanız, böylece çocuğunuzun okulu merak edip onu kavramaya çalışmaya çalışacağını görmüş olacaksınız. Çocuklara göre oyun oynamak vazgeçilmez zevkleri arasında yer almaktadır. Okula gitmek ise onların oyunla olan bağlarını koparır diye onları üzmektedir. Fakat anne ve babalar okul zamanında oyuncaklarını hemen ellerinden almaz ve onlara istedikleri hayatın hala devam ettiğini gösterirlerse bulundukları ortama bir o kadar daha kolay adapte olmalarına yardımcı olmuş olurlar.

Aslında hepsinden önce en büyük görev ilk olarak anne ve babaya düşmektedir. Anne ve babalar çocuklarını çok sıkmamak koşuluyla kurallara alıştırmalı ve o şekilde büyütmelidirler. Kurallara alışkın olan bir çocuk böylece okulda kural gördüğünde korkmayacak ve durumu çok daha iyi kavrayıp isyan etmeyecektir. Fakat sıkı sisteme alışık olmayan bir çocuk kurallardan nefret edecek ve hiç okula gitmek istemeyecektir.

Çocuklar özellikle şirin ve dikkat çekici şeyleri çok severler. Bu sebepten dolayı onları daha çok ilgi çekecek şeyler alarak dikkatlerini çekmeyi başarabilirsiniz. Mesela hafta sonlara kırtasiyeye giderek renkli kartlar ve yanında kalemler alabilir ve böylece ders çalışırken daha tatlı ve ilgi çekici bir ortam oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir