Kapat

Bölüm Seçimi için Hangi Yollara Başvurmalıyım?

Bölüm Seçimi Nasıl Olmalıdır

Bu yazımızı dikkatli okuduğunuzda üniversite bölüm seçimi nasıl yapılır? gibi sorulara cevap bulabileceksiniz. Üniversite hazırlanma sürecinde adaylar pek çok sıkıntıyla karşı karşıya gelmektedirler. Aslında hiç sorun yaşatmayacakları durumunda sınav stresin vermiş olduğu heyecan sonunca ister istemez karmaşa ortamı yaşanmaktadır. Bu durumlarda ne yapmanız gerekenleri derleyerek üniversite hazırlık kısmındaki öğrencilere yardımcı olmaya çalışacağız. Öğrenciler geçirmiş olukları bu süreçlerde çevrelerinde olumsuz ya da olumlu şekilde bölümler hakkında tavsiyeler alabilirler. Kişilerin yapmış oldukları tavsiyeleri dikkate alın fakat aklınızda olan bölümü kötüler niyette konuşmalar yapıldığında bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmaya çalışın. Unutmayın hiç kimse sizin iyiliğinizi ailenizden başka istemez. O yüzden tavsiyeleri kendi araştırmalarınız sonucunda değerlendirmenizi öneriyoruz. En önemli etken ise ailenin sunduğu bölümleri de değerlendirmeden geçirmeden onaylamayın. Çünkü istemediğiniz bir bölümü okumaya çalıştığınızda karşı karşıya geleceğiniz en ufak sıkıntıda başkalarını suçlayıp, bölümü okumama kararı alabilirsiniz.

Bölüm Seçiminde Hangi Yolu İzlemeliyim?

Bölüm seçimlerinde öncelikle hangi alanda daha iyi olduğunuzu ve ilerde hangi meslek dalları altında çalışmalar süreceğinizi dikkatlice belirlemeniz gerekiyor. Örnek verecek olursak bilgisayar mühendisliği seçen bir aday istediği zamanda kendini geliştirmesiyle birlikte özel firmalarda kolayca iş imkanlarını bulabilir. Aynı zamanda devlet kurumları adı altında hizmet veren kurum ve kuruluşlarda da iş imkanlarına sahip olabiliyor. Bu durumda karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bizler kendimize uygun olan ana dalı seçerek ilerlememize devam edeceğiz. Sizlerde seçeceğiniz bölümün iş imkanlarına ve nerede hangi koşullar altında çalışacağınızı iyice kavramanız lazım ki ileride nerelerde görev alacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Aile Seçimlerinde Bölüm Tercihleri Nasıl Değerlendirilmeli?

Bölüm değerlendirmeleri her aileye göre farklılık gösterebiliyor. Örnek verecek olursak üniversite sınavına girecek olan aday mühendislik fakültesini istemesiyle ailesinin tıp veya farklı bölümde ilerleme kat etmesini istediğinde birey kararsız olaylarla karşı karşıya gelebiliyor. Buradaki en önemli temel etken ise kendisinin hangi bölümü istemesidir. Çünkü aile baskıları sonucunda farklı bölümleri tercih eden kullanıcılar en ufak bir durumla karşı karşıya geldiğinde patlama noktasına gelebiliyor. Ya da istenilen bölümü yapamayacağını düşünerek ömrü boyunca sıkıntılar çekmeye maruz kalacaktır. Ailenizin de bu durumlarda sizlerin tercihleri ilk sıralamalara almaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir