Kapat

7 Başlıkta Etkin Ders Çalışma Yöntemi

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Birçoğumuz saatlerce ders çalışmamıza rağmen bir türlü istediğimiz başarıya ulaşamıyoruz. Girdiğimiz TYT, YKS, KPSS, ALES gibi sınavlarda çok çalışmamıza rağmen istediğimiz başarıya ulaşamıyoruz. Bunun sebebi verimli ders çalışmayı yapamadığımız için oluyor. Bu yüzden öncelikle verimli ders çalışma nedir? Sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Verimli ders çalışma deyince aklımıza çalıştığımız zaman içerisinde maksimum verim almak gelir. Bu yüzden çalıştığımız saatlerde verimi artıracak şeyler yaparsak daha etkili çalışırız.

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Şimdi size 7 adımda verimli ders çalışma yollarından bahsedeceğiz.

  1. Öncelikle Dinlenin

İşten, okuldan ya da dershaneden geldikten sonra mutlaka dinlemeliyiz. Aksi taktirde ders başında kendimizi boş yere yormuş oluruz. Yorgun bir vücut bir süre sonra uyumak isteyecek, çalışmak istemeyecek, dersin bir an önce bitmesini isteyecek. Bu da çalıştığımız süre içerisinde odaklanmamızı engelleyerek çalışmamızdan alacağımız verimi azaltacaktır. Bunun yerine biraz dinlendikten sonra ders başlarsak maksimum verim almaya çalışırız.

  1. Çalışma Saatlerinizi Belirleyin

Yarın sevdiğiniz bir şey yapacak olsanız ne yapardınız? Tüm gün yarını düşünmez miydiniz? Her şeyin en güzel şekilde olmasını isterdiniz. İşte ders çalışma işini de böyle yapmalıyız. Yarın şu saatte derse oturup, şu konuları bitirip üzerine bir de soru çözdük mü tamamdır, gibi planlamalar yapıp bu planı düşünmeliyiz. Vücut bir şeyi yeterince düşünürse zamanı geldiğinde ona gereken önemi verecek ve bu da çalışmanızdan aldığınız verimi artıracaktır. Verimli ders çalışma programı da yapmayı unutmayın.

  1. Tekrarı Asla Bırakmayın

Genellikle çoğu öğrenci arkadaşımın yaptığı en büyük hata kesinlikle tekrar yapmamasıdır. Düzenli tekrar yapmayan öğrenci maalesef öğrendiklerini unutur. Keyif aldığınız bir şey var ve siz bunu sürekli yapıyorsunuz. Bu yüzden de yaptığınız hiçbir şeyi unutmuyorsunuz. Mesela oyun oynayan bir çocuk oyunda ki binlerce özelliği, kombinasyonu unutmuyor. Çünkü her gün düzenli olarak oynuyor ve tekrar ediyor. Böylece beyin bu bilgilerin gerekli olduğunu düşünüp bunları saklıyor. Ama biz konuyu bir kere çalışıp, daha sonra hiç tekrar etmeyince beyin bilgilerin gereksiz olduğunu düşünüp geri getirmiyor. Bu da unutmamıza yol açıyor. Eğer verim istiyorsak mutlaka haftalık ve aylık tekrarlar yapmalıyız.

  1. Not Alın

Herkes en iyi kendi notlarından anlar. Üniversite de satılan notlardan alırdık, üzerine bir de o notlardan kendimiz not çıkarırdık. Çünkü başka bir kişinin yazdığı notlar kendi anlayacağı şekildedir. Bu yüzden verimi artırmak istiyorsak mutlaka kendi notumuzu kendimiz tutmalıyız.

  1. Ezber Yapmaktan Kaçının

Ezber bilgiler mutlaka unutulur. Bu yüzden konuyu öğrenmeye çalışın. Öğrenilen bilginin tam olarak kullanılabilmesi için beyin tarafından analiz edilmesi gerekmektedir. Ancak ezberci sistem bunu engeller. Bu yüzden ezber veriminizi düşürecektir.

  1. Ara Vermelisiniz

Saatlerce aralıksız ders çalışmak maalesef öğrenmeyi engeller. Beyin de tıpkı vücuttaki kol ve bacaklarımız gibi yorulmaktadır. Bu yüzden 30 – 40 dakika çalıştıktan sonra dinlenirseniz veriminiz daha da artacaktır.

  1. Olumsuzlukları Görmezden Gelin

Sınav sürecinde moralinizi bozup, ders çalışmanızı engelleyecek kişiler her zaman olacaktır. Bu kişilere kulağımızı mutlaka tıkayarak yolumuza devam etmeliyiz. Mesela KPSS çalışırken atanma döneminde bazı kişiler bu sene atama yok, KPSS değişecek, artık KPSS puanın yanında başka şeyler istenecek deyip günlerce ders çalışmamızı engelliyorlardı. Çünkü sürekli sosyal medya da ya da eğitim sitelerinde bu durum hakkında gelişme var mı diye takip ederdik. Ama unuttuğumuz bir şey vardı. Sistem değişse dahi tüm rakiplerimiz etkilenecek. Önemli olan tüm bunlardan mümkün olduğunca az etkinlenmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir